BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ENERJİ KİMLİK BELGESİ
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

NSEB Nedir ve Şartları

Neredeyse Sıfır Enerjili Bina (NSEB)

"NSEB" Yüksek enerji performansına sahip ve bünyesimde belli yüzdelikte yenilenebilir enerji kullanımına sahip olan bina olarak ifade edebiliriz.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik değişikliğiyle normal binalara göre enerji verimliliği daha fazla olan ve kullandığı enerjinin belirli bir kısmını yenilenebilir enerji kaynaklarından temin eden “Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar” konseptine geçiş, aşamalı olarak zorunlu hale getirilecek. Buna göre 1 Ocak 2023’ten itibaren, bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük olan tüm binalar enerji performans sınıfı en az ‘B’ olacak şekilde inşa edilecek.

Ayrıca bu binaların kullandığı enerjinin en az yüzde 5’inin güneş enerjisi paneli, rüzgar enerjisi, ısı pompası gibi yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına sahipliği zorunlu olacak.

Yönetmeliğin yeni olmasından dolayı kafalarımız biraz karışmış olabilir. Bu durumla ilgili  yazı veya döküman bulmak şimdilik zor. Bazı kaynaklar ve soru cevap olarak devem edelim.

Soru 1:  5000 m2 üstü yapılarda yenilenebilir enerji zorunluluğu doğru mu?

Cevap 1: Evet, yeni yayınlanan yönetmeliğe göre 2025 e kadar geçici olarak 5000 m2 ve üzeri olan yapılarda yenilenebilir enerji sistemlerinden yararlanırak yapının toplam tükettiği enerjinin en az % 5 i kadar enerji tasarrufunun sağlanması gereklidir.

Soru 2:  Geçici olarak diyorsunuz, Peki yeni değişim ne zaman ve nasıl olacak?

Cevap 2: Yönetmeliğe göre 2025'e kadar 5000 m2 ve üzeri olan yapılar için en az % 5 lik yenilenebilir enerji zorunluluğu, 2025 tarihinden sonra yerini 2000 m2 ve üzeri yapılar ve en az % 10 luk yenilenebilir enerji zorunluluğuna yerini brakacak.  

Soru 3:  % 5 lik yenilenebilir enerji proje hesabını nasıl yapacağız? Sizlere bir proje vermemiz gerekirmi?

Cevap 3:  Evet, belgenizi hazırlarken projeye ihtiyacımız olacaktır. Projenizi hazırlarken gerekli olan minimum sistem hesabını bir kaç şekilde yapabilirsiniz;

                    1- Kurumsal yapı kimliğiniz var ise, kendi bünyenizde çalışan mekanik ve elektrik mühendisleriniz harcanan toplam enerji miktarının yıllık tüketim hesabını yaparak en az % 5 tasarruf sağlanacak şekilde projesinin çizimini oluşturacaklardır.

                    2- Kurumsul yapı kimliğiniz yok ise proje müellifinin projenizle ortak çalışan mühendislerden yardım alarak projenizi oluşturabilirsiniz.

                    3- Toplam enerji hususunda sıkıntı yaşar iseniz ekbproje olarak elinizdeki projelere istinaden belgenize uygun sistemin kullanılması ve projelendirme bilgisi için yardım alabilirsiniz.

Ör: Önsonuç Raporu

 

Paylaşımlar;

https://webdosya.csb.gov.tr/db/meslekihizmetler/icerikler/nseb_rehber--20201117075919.pdf

Kaynak: meslekihizmetler.csb.gov.tr

BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK;

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/02/20220219-2.htm

 

Hızlı ve güvenilir bir şekilde ENERJİ KİMLİK BELGENİZİ bir gün içerisinde teslim alabilirsiniz.

İster kapıda ödeme fırsatı isterseniz Havale veya Eft ile ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

EKBPROJE.COM - MY PROFESYONEL ENERJİ LTD. ŞTİ.

EKB TALEP FORMU