BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ENERJİ KİMLİK BELGESİ
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

Konut Kredisi İçin Enerji Kimlik Belgesi Önemli

Konut Kredisi İçin Enerji Kimlik Belgesi Önemli

Yapıların enerji performans derecelerini ortaya koyan Enerji Kimlik Belgesi önemini günden güne göstermeye devam etmektedir. Bankalar vatandaşların konut edinmeleri amacıyla sunduğu kredilerde teminat olarak konut değerinin yüzde 80’ini aşamayacağı hükmü Bankacılık  Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben’in açıklamasıyla yeniden şekillenmiştir.

Mehmet Ali Akben açıklamasında ‘’ Söz konusu bu oranı enerji kimlik belgesi bulunan, enerji performansı 'A' sınıfı olan konutlar için yüzde 90, 'B' sınıfı olan konutlar için yüzde 85'e çıkartıyoruz." Dedi. Enerji kimlik Belge derecesi A veya B olan yapılar bankalardan konut edinmek amacıyla talep edecekleri kredilerde daha yüksek seviyelerde kredi alma imkanı bulacaktır.

enerji kimlik belgesi konutlarda kredi indirimi

 GARANTİ BANKASI YEŞİL MORTGAGE

Sürdürülebilir bir çevre için enerji verimliliği yüksek binaları desteklediğini ifade ettiler.  Başvuru şartlarından Enerji kimil belgesinde enerji performans sınıfının A veya B sınıfını olma şartı koşmaktadır.

konut kredisi için ekb şartları

Enerji kimlik belgesine göre A veya B enerji sınıfına sahip konut inşa eden yap-satçılardan ya da banka olarak dahil olduğumuz konut projelerinden konut satın alıp avantajlı faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

Garanti Bankası Yeşil Mortgaga'ye başvurmak için Koşullar şunlardır:

  • Kredinizi TL cinsinden kullanabilirsiniz.
  • Faiz tipinizi sabit olarak belirleyebilirsiniz.
  • Satın alacağınız konutun ekspertiz değerinin en fazla %80'ine kadar kredi kullanabilirsiniz.
  • Bu üründen faydalanabilmeniz için Enerji Kimlik Belgesine göre A veya B enerji sınıfına sahip konut inşa eden yapsatçılardan ya da banka olarak dahil olduğumuz konut projelerinden konut satın almanız yeterlidir.

Kredi için detaylı bilgiyi buradan Garanti Bankası Konut Kredisi ulaşabilirsiniz. Ancak Enerji kimlik belgesi için 0850 304 1216 nolu hattan bilgi alabilirsiniz. Elinizde Enerji Kimlik Belgeniz var ama revize etmek istiyorsanız lütfen bize yazın

garanti bankası enerji kimlik belgesi

Enerji kimlik belgesi sınıfını nasıl öğrenebilirim?

Yeni yapılan Yapılarda Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu 2011 den beri başladığını ifade eden ekbproje.com kurucusu ve EKB Uzmanı Yusuf Çelebi, Mevcut binalarda ise 01 Ocak 2020’ye kadar enerji kimlik belgesiz yapı kalmamalıdır. İskan almasında oturma izni almak için enerji kimlik belgesi düzenlenir. Mevcut binalarda ise firmamız ile iletişim kurarak enerji kimlik belgesi hizmeti alabilirler.

Enerji Kimlik Belgesi Sınıfı Etkileyen Faktörler

EKB belgesinin sınıfını son zamanlarda önem arz etmesiyle BDDK tarafından teşvik getirildiğini ifade eden Çelebi, “5627 sayılı enerji verimliliği kanunun Bina enerji performans yönetmenliği gereği yapıda ısıtma, soğutma, sıcak su, havalandırma, aydınlatma ve yenilenebilir enerji olmak üzere 6 ana parametre üzerinden binanın yada yapının enerji sınıfı ortaya çıkmaktadır” dedi.

Ekb Sınıfı Bakanlık Sistemi Tarafından Belli Oluyor

EKB sınıfını ancak bakanlık programı sonucu belli olduğunu ifade eden Yusuf Çelebi, “Son zamanlarda yaygın olan bazı firmaların vaat vererek A sınıfı EKB belgesi veriyoruz diye. Bu tür vaatlere kanmamamız gerekir. EKB için gerekli evraklar, yapının mimari, mekanik, elektrik ve ısı yalıtım raporu istemeleri gerekmektedir. Mevcut yapıda ise varsa revizeler belirtilmelidir. Beptr-2 programı tarafından istenen bilgilerin sisteme girildikten sonra Binanın enerji performans sınıfı ortaya çıkmış olacaktır. Onaya gönderildiği takdirde 10 yıl geçerli ekb belgesine sahip olmuş olunacaktır” dedi.

Ekb Almak İçin Son Güne Kalmayın

2019’un sonuna kadar ekb belgesi olmayan yapıların alım satım ve kiralama işlemi yapılamayacağını belirten Çelebi, “Henüz ülke genelinde yapıların %5’i yapılmış olup geri kalan %95’lik büyük bir pasta durmaktadır. Sürenin bitimine çok az kaldığı için sistem ve firmalar tarafından ciddi yoğunluk yaşanacaktır. Mağduriyetler oluşmaması adına erken almada fayda var “ diye ifade etti.

EKB Fiyatı ne kadar?

ekb fiyat hesaplaması

Enerji kimlik belgesi fiyatı hakkında merak edilen soruyu cevaplayan Çelebi “Enerji Kimlik belgesi fiyatını hesaplamak için basit bir yazılım gerçekleştirdik. Bunu hem iş ortaklarımız hem de son kullanıcı olan yapı/bina/daire sahipleri ekb fiyatını hemen web sitemizden öğrenebilirler” dedi.

Enerji kimlik belgesi hakkında Danışmanlık için lütfen talep formunu doldurunuz.

EKB TALEP FORMU