BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ENERJİ KİMLİK BELGESİ
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

Sakarya Enerji Kimlik Belgesi

Sakarya, özellikle konum itibari ile sürekli gelişme gösteren ve buna bağlı olarak ta büyüyen bir şehirdir. Özellikle de Ankara ve İstanbul gibi iki büyük kent arasında olması da nüfusunun artması ve sanayi anlamında gelişmesini sağlayan bir diğer etmendir. Tabii ki bu gelişmelere bağlı olarak hem nüfus ve hem de konut sayısında artış meydana gelmektedir. Bu konut sayısı artışı sonucunda her gün yeni inşaat alanları meydana çıkmaktadır. Merkez ilçesi Adapazarı olan Sakarya ili 2000 yılında büyükşehir olmuştur. Özellikle de sanayi kenti olması nedeni ile de her geçen gün dışarıdan göç almakta ve Sakarya nüfusu her gün artmaktadır. Tüm bunlara bağlı olarak ta konut ihtiyacı artmaktadır ve yeni konutlar, inşaat alanları oluşmaktadır.

Binalarda yer alan enerji kimlik belgesi yeni yapılan binalar için alınması şart olan belgeler arasında yer almaktadır. bu belgenin olmaması yeni yapılan binaların iskan durumunun alınmamasını sağlamaktadır. 2017 yılında kesin olarak zorunlu bir hale dahi gelen Sakarya enerji kimlik belgesi ilerleyen dönemlerde alınmadığı zaman  ceza dahi kesilecek yapıya sahiptir. Sakarya enerji kimlik belgesi almak için bir takım kuralların yerine getirilmesi gerekmektedir

Yeni Konun Ve Isı Yalıtım Sistemleri

2011 yılında çıkarılan bir kanun sonucunca tüm binalarda artık ısı yalıtım sistemleri ile donatılmak zorunludur. Eski binaların 2017 yılına kadar bu yalıtım sistemini kurması zorunlu haldedir. Bu yalıtım sisteminin amacı ise enerjiden tasarruf sağlamaktır. Özellikle de sanayileşmiş büyük kentlerde çok fazla enerjinin harcandığını düşünürsek bu yerinde ve doğru bir karar olarak karşımıza çıkmaktadır. Isı yalıtımı yoluyla binaların kışları soğuk olması ve yazların ise çok sıcak olması engellenmeye çalışılmaktadır. Hem kullanıcıya artık düşük faturalar gelecek ve hem de ülke enerji tasarrufu acısından kazançlı bir sistem olma yolundadır. İşte tüm bunlardan dolayı 2011 yılında çıkarılan kanunla eski binaların 2017 yılına kadar enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Eski yapılar bu tarihe kadar bu sistemi oluşturacak ve yeni yapılarda bu belge olmaksızın kullanıma açılmayacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Enerji kimlik belgesi; binanın özelliklerini, enerji ihtiyaç miktarı bakımından sınıfını ve binanın yalıtımsal özelliğini belirten bir belgedir. Bu belge ile bir binanın özelliğini, belli bir zamanda ne kadar enerji harcayacağını belirlemek mümkün olacaktır.

 Enerji kimlik belgesi almak için İzolasyon yapılma zorunluluğu bulunmaktadır. İzolasyonla da ülke genelinde enerji tasarrufu sağlamak amaçlanmaktadır. Hem elde olan enerji korunacak hem de bina sahiplerine daha düşük faturalar gelecektir. Yani bir nevi az enerji kullanarak da binaların enerji ihtiyacının karşılanabileceğini göstermektedir.

Bu Belge Nereden Ve Nasıl Alınır?

Belge, enerji verimlilik danışmanlık şirketleri tarafından uygun görülen binalara verilmektedir. Isı yalıtım sistemleri yapılan binalar arasında uygun görülen binalara verilmektedir. Bu belge 10 yıl gibi bir süre için geçerlidir.

Enerji kimlik belgesi alınırken nelere dikkat edilir?

 Enerji kimlik belgesi için daire sayısı ve daire büyüklükleri dikkate alınarak sözleşme hazırlanır. Sözleşme imzalandıktan sonra binaya ait mimari, mekanik ve elektrik projeleri temin edilir. Binaya ait projeler temin edilemiyor ise bina için roleve çalışması gerçekleştirilmedir.

Sakarya Enerji Kimlik belgesi

Projeler üzerinde bulunan veriler kullanılarak belirlenen enerji tüketim sınıfını gösteren enerji kimlik belgesi verimlilik danışmanlık şirketleri tarafından düzenlenir, onaylanır ve bina yönetimine teslim edilir. Enerji kimlik belgesinin bir nüshası bina girişine asılmalıdır.

Enerji kimlik belgeleri talebe göre istenilen sayıda çoğaltılabilir.

Düzenlenen enerji kimlik belgelerinin geçerlilik süresi on (10) yıldır. Süresi dolan enerji kimlik belgeleri yenilenmelidir.

Sakarya da enerji kimlik belgesi

Sakarya ilimizde şu ana kadar toplam 7514 kayıtlı proje vardır. Bunlardan 7110 tanesi EKB almıştır. Müstakil konutların proje sayısı 1578 ve EKB alanlar 1485 tir. Apartmanlar 5412 proje kayıtlıdır ve bunların 5150 tanesi şu anda EKB almış durumdadır. EKB artık 100 metrekare olan her yerde zorunlu hale gelmiştir. Görüldüğü üzere her binanın alma zorunluluğu vardır.2017 ye az kalması ve bir an önce yaptırılması gerekmektedir. Şirketimiz sizlerin bu ihtiyacını karşılayacak seviyededir. Bizi arayarak sizlerde EKB alabilirsiniz. www.ekbproje.com dan sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Sakarya Enerji Kimlik belgesi

Sakarya beptr.bep.gov.tr'nin güncel verilerine göre 11.09.2015 tarihine kadar yapılan enerji kimlik belgesi 7177 adet ve proje sayısı 7578 adet yapılmıştır. Bunlardan, 1495 adet enerji kimlik belgesi müstakil konut, 5201 adet enerji kimlik belgesi apartman, 16 adet enerji kimlik belgesi rezidans, 350 adet enerji kimlik belgesi ofis,  5 adet enerji kimlik belgesi hastahane,  65 adet enerji kimlik belgesi eğitim kurumları, 19 adet enerji kimlik belgesi otel ve 26 adet enerji kimlik belgesi avm olmak üzere enerji kimlik belgesi oluşturulmuştur. 

İletişim Bilgilerimiz

EKBPROJE.COM
TÜRKİYE
0544 304 1216
info@ekbproje.com

Bayi ve şubelerimiz için tıklayın.

EKB TALEP FORMU