BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ENERJİ KİMLİK BELGESİ
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

Yeni Dönemde Enerji Verimliliği ve Covid-19

Yeni Dönemde Enerji Verimliliği ve Covid-19

YENİ DÖNEM ÖNCELİKLERİMİZ…

YENİ TİP KORONA (COVİD-19) VİRÜS SALGINI SONRASI  DÜNYADA ve ÜLKEMİZDE , DÜŞÜK KARBON AYAK İZİ VE TEMİZ HAVA ADINA BİR  MİLAT OLABİLİR.

İnsanların, mümkün mertebe evlerinde kaldıkları bu dönemde doğada görülen iyileşmeler ve doğaya duyulan özlem insanlığa yeni bir bilinç ve farkındalık kazandırdı. Koronavirüs salgını , insan ve doğa ilişkisinde , insan kaynaklı olumsuzlukları somut olarak görülmesini sağladı. Bu ilişkinin tekrar gözden geçirilmesi ve doğa üzerindeki baskının azaltılması gereği kaçınılmaz görülüyor.

Karbon salınım oranındaki artışın, havadaki karbondioksit değerini ve hava kirleticisi PM2.5 ( çapı en çok 2,5 mikron olan ve havada asılı kalan, katı ve sıvı parçacıklardan oluşan hava kirleticisi) oranını arttırdığı bilinmektedir. Binalarınızın enerji verimlilik sınıfları , karbon salınım oranlarını da göstermektedir. “Enerji kimlik belgesi neden alınıyor , bundan sonra neler istenecek ? ” sorularının yanıtı aslında bu gün yaşadığımız sorunlar ve aralarındaki ilişki konusundaki farkındalıkda sakli.

Mart-2020 tarihinde, karbon salınım oranında 28 milyon ton azalma olduğu ifade edilmiştir.

Kirli hava solumak, koronavirüs de dahil olmak üzere, solunum yolu ile bulaşan tüm hastalıkların artmasına sebep olan önemli bir faktör. Türkiye ‘de hava kirliliğine en çok sebep olan kirletici ince partikül madde PM2,5 için Ulusal sınır değeri ve azaltmaya yönelik bir mevzuat henüz yok. İnce partikül maddelerin , akciğerlerde solunarak kana karıştığı ve kanser dahil pek çok sağlık sorununa neden olduğu belirtilmektedir. Benzer şekilde, PM2.5 etken maddesi nedeni ile korona virüsden ölüm oranlarının % 15 fazla olduğu tespit edilmiştir.

Evlere kapanma sırasında, İstanbul’da hava kirleticinin oranında % 36 azalma olduğu belirtilmiştir. Buradan çıkarılacak  en önemli sonuç; fosil yakıtlara dayalı enerji üretim politikasından vazgeçmek , düşük karbonlu, çevresel etkileri azaltılmış bir büyüme ve iyileşileştirmeye geçilmesidir.

Bundan sonraki süreçde, evlere kapanma sürecinde havadaki iyileşme oranının, eski haline dönmemesi ve daha fazla iyileştirme önlemleri alınması kaçınılmaz görülüyor. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının PM2.5 kirleticisinin tüm illerde ölçümü ve ulusal sınır değerlerini içeren mevzuat düzenlemelerini yapması gerekecektir.

Yeni dönemde “  Enerji verimliliği , Çevre ve Doğal Hayatı koruma konusunda “ daha fazla bireysel sorumlulukda almamız gerekiyor.

Öncelikle, yaşadığımız ve/veya çalıştığımız binaların enerji kimlik sınıflarını belgelendirerek ve belge sınıfını iyileştirerek , ilgili enerji fatura maliyetlerimizin düşmesini de sağlayarak  karbon salınımını ( ayak izimizi) azaltmış olacağız.

Çevre ve insan sağlığının ayrılmaz bir bütün olduğunu gördüğümüz şu günlerde daha sağlıklı (bağışıklık sistemi yüksek ) olabilmek ve maddi tasarrufu bir arada sağlayabilmek en önemli önceliklerimizden olmuştur.  

Yeterince farkındalık oluşması ile çevresel etkiler ve insan sağlığı iyleşirken, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konularında ülkemizde ve dünyada 65 Milyon kişiye yeni iş alanı ve istihdam sağlanabilecektir. Sağlık, Çevre, Ekonomik kalkınma  için bütünsel iyileştirme kapsamında farklı disiplinler arası işbirliği ve ortak akıl çalışmaları yapılması gerekecektir.

İşbirliği çalışmalarımız hakkında detaylı bilgi alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Enerji Kimlik Belgesi, Enerji Yöneticiliği, Etüt Proje, Verimliliği Artırıcı Proje ve Enerji Verimliliği Alanında sizlerin yanınızdayız. 

Daha verimli çalışarak , birlikte başaracağız…

Münevver OLCAYSOY

 

Kaynaklar :

Bilim ve Sağlık Kurulu açıklamaları

Türkiye ‘de faaliyet gösteren Çevre ve Doğa Derneklerinin açıklamaları

 

EKB TALEP FORMU