BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ENERJİ KİMLİK BELGESİ
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

Samsun Enerji Kimlik Belgesi

Samsun ili tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir ildir. Medeniyeti Hititlere kadar dayanmaktadır. Tarihi geçmişi açısından Hititlere danişmentlere ve Osmanlılara ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Özellikle de kurtuluş savaşı sefasında önemli noktalardan biridir. Kurtuluş savaşının ilk başlandığı yer olması samsunu ayrı bir özelliğinin olmasını sağlamaktadır.

Samsun, orta Karadeniz de bulunan ve bölgenin en büyük kentlerinden biridir. Büyükşehir olma özelliğini 1986 yılında kazanan samsun bölge coğrafyasında en gelişmiş ve enerji tüketimi en fazla olan şehirlerdendir. Hızlı nüfus artışı sonucunda da nüfusu sürekli olarak artmaktadır. Buna bağlı olarak ta yeni yerleşim coğrafyaları oluşmaktadır ve günden güne enerji tüketimi artmaktadır.

Ülke genelinde bulunan enerji israfını önlemek adına getirilen bu yasa sayesinde enerji tasarrufu sayesinde milli gelirlerin dışarı gitmesi de engellenmiştir. Örneklerle enerji kimlik belgesi açıklanması gerekirse beyaz eşya örneği bu belge konusunda en uygun örnek olarak yer almaktadır.  Samsung Enerji Kimlik Belgesi beyaz eşyaların üst kısmında yer alan ve beyaz eşyaların enerji verimliliğini gösteren gaz salınım

Samsun Enerji Kimlik belgesi

Samsunda Enerji Tüketimi

Her gecen gün büyüyen bir şehir olması sonucunda buna bağlı olarak ta kullanılan enerji miktarında da artış meydana gelmektedir. Enerji ihtiyacını karşılamak için her gün doğalgaz santralleri, elektrik santralleri kurulmaktadır. Fakat buna rağmen enerji ihtiyacı karşılanmamaktadır. Bundan dolayı da 2011 yılında çıkarılan kanun ile artık eski binalarda enerji tasarrufu sağlamak için izolasyon yapılma zorunluluğu vardır. Yeni binalarda bu sistem olmaksızın kullanıma açılmamaktadır.

Samsunda Isı Yalıtımı

Samsunda enerjiye olan ihtiyacın artması ve ülke genelinde enerji tasarrufu yapmak için artık zorunlu olarak ısı yalıtım sistemleri yapılması zorunludur. Buna bağlı olarak ta enerji kimlik belgeleri alınması gerekmektedir.

EKB nedir?

Enerji israfının önlenmesine ve çevrenin korunmasını sağlamak için, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.

EKB hangi binalar almak zorundadır?

Aşağıdaki binaların dışında kalan tüm binalar bu belgeyi almak zorundadır.

Sanayi alanlarında üretim faaliyetleri yürütülen binalar

 Planlanan kullanım süresi iki yıldan az olan binalar

Toplam kullanım alanı 50 m2 ’nin altında olan binalar

 Seralar, Atölyeler, Münferit olarak inşa edilen ve ısıtılmasına, soğutulmasına gerek duyulmayan depo, ardiye, ahır, ağıl gibi binalar

Mücavir alan dışında kalan ve toplam inşaat alanı 1.000 m2’den az olan binalar

EKB nasıl alınır?

Belge, izolasyon mühendisi barındıran şirketler tarafından verilmektedir. Başvuru sonucunda gelerek bina ölçülür ve ısı yalıtım sistemi düzenlenir. Gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra belgelerin biri EKB vermeye sahip şirkette kalır biri ise binanın girişine asılır.Bu belge sayesinde binanın belirli bir sürede ne kadar enerji yaktığı saptanır.Tasarruf sağlanarak enerji israfı önlenir.Bu belgenin kullanım süresi 10 yıldır.

Samsunda EKB Sayısı

Toplam olarak 3807 kayıtlı proje vardır. Bu projelerin 3211 tanesi bitmiş durumdadır. Müstakil konutlara bu proje 411 tanedir ve 240 tane EKB alınmıştır. Apartmanlarda proje sayısı 3103 olup EKB alan sayı ise 2716 şeklindedir.

2017 yılına az kalası ve binalarını yaptırmayanlar için şirketimiz artık bir telefon ile sizlerin bu işlemlerini yapacaktır. Sizlerin yapması gereken tel şey bizi aramanız ve adresinizi vermenizdir. Bizi www.ekbproje.com adresinden de takip edebilirsiniz.

Samsun Enerji Kimlik belgesi

Samsun beptr.bep.gov.tr'nin güncel verilerine göre 11.09.2015 tarihine kadar yapılan enerji kimlik belgesi 3246 adet ve proje sayısı 3843 adet yapılmıştır. Bunlardan, 252 adet enerji kimlik belgesi müstakil konut, 2738 adet enerji kimlik belgesi apartman, 0 adet enerji kimlik belgesi rezidans, 166 adet enerji kimlik belgesi ofis,  4 adet enerji kimlik belgesi hastahane,  42 adet enerji kimlik belgesi eğitim kurumları, 12 adet enerji kimlik belgesi otel ve 32 adet enerji kimlik belgesi avm olmak üzere enerji kimlik belgesi oluşturulmuştur. 

Şube ve Bayilerimiz

Samsun Şubesi
Okan Mühendislik (ERKAN BEŞER)
YENİ MH. ATAKENT BULV. ATAKUM/SAMSUN
0542 579 41 60
info@ekbproje.com

EKB TALEP FORMU