BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ENERJİ KİMLİK BELGESİ
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

BDDK Ev Alacakları Uyardı. EKB sahibi Binalara Olanak

 

Resmi Gazetede Yayınlandı

 

BDDK konut ve taşıt kredilerine ilişkin değişikliğe gitti. A sınıfı enerji performansına sahip olan konutlar için kredi oranı yüzde 90 olarak belirlendi. Kredi kartlarında yapılandırma yapanlar için de 48 ay olan ödeme süresi 60 aya çıkarıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte bazı düzenlemeler yaptı. 

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelikle, kredi sınırlamalarına tabi olmayan işlemler başlıklı maddede değişikliğe gidildi. 

Buna göre; sermayesinin çoğunluğu ayrı ayrı veya birlikte Hazine'ye, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ'ye ve merkezî yönetim kapsamındaki diğer kamu idarelerine ait bankalara kullandırılan krediler, bankacılık kanun ile belirlenen "kredi sınırları"na dahil olmayacak. Bankacılık kanununda yer alan "kredi sınırlamalarına dahil olmayan işlemler" başlıklı 55. madde uyarınca, bankalarının risk grubuna kullandırılan kredilerin hesabında, yönetmeliğin 19. maddesinde belirtilen finansman ortaklıkları dikkate alınmayacak. 

Yönetmeliğin konut ve taşıt kredilerinde teminat oranlarına ilişkin hükümlerinde de değişiklik yapıldı. Buna göre; tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla 
kullandırılacak kredilerde ve konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı; enerji performansı A sınıfı olan konutlar için yüzde 90'ı, enerji performansı B sınıfı olan konutlar için yüzde 85'i aşamayacak. 

Yönetmelikle, taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranına ilişkin sınırlama 100,000 TL'den, 120,000 TL'ye çıkarıldı. 

Yönetmeliğe eklenen geçici maddeyle de kredi kartı borçlarının ödenmesi amacıyla kullandırılan tüketici kredilerinde vade sınırının 60 ay olarak uygulanması ve borcun başka bankada bulunması halinde borç ödemesinin ilgili bankaya yapılması hüküm altına alındı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), dün piyasaları rahatlatmak için yeni kararları devreye aldı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeyle kullanılacak konut kredisinde artış sağlandı. Normalde konutun değerinin yüzde 80’ine kredi veriliyor. Ancak bundan sonra kredinin konutun değerine oranı yüzde 80’den yüzde 90’a kadar çıkabilecek.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDİR?

5627 sayılı enerji verimliliği kanunu Bina enerji performans yönetmenliği gereği yapının ısıtma, soğutma, sıcak su, havalandırma, aydınlatma ve yenilenebilir enerji değerlerini dikkate alarak yapının enerji kimlik belgesini ortaya çıkarmaktadır. Yeni yapılarda enerji kimlik belgesi sınıfı A, B ve C sınıflarından birisi olabilir. Ancak Mevcut yapılar ise 01 ocak 2011 tarihinden önceki binalarda A, B, C, D, E, F ve G sınıflarından birisi olabilir. Tüm yapılarda Enerji kimlik belgesi bulundurma zorunluluğu 01 Ocak 2020 de başlayacaktır. Bunun için 2019 yılı içerisinde yoğunluk yaşamadan hemen binamızın EKB’sini almayı uzmanlar tavsiye ediyor.

Enerji Kimlik Belgesi

2020’DE ZORUNLU OLACAK

Enerji Kimlik Belgesi almak için son tarih 1 Ocak 2020. Bu tarihe kadar mutlaka belge alınmak zorunda. Yeni yapılan çoğu binanın A veya B sınıfı olduğu ifade ediliyor. Zaten 1 Ocak’tan sonra alınacak inşaat ruhsatında A ve B enerji grubunda yer almayan projelere onay verilmeyecek. Dolalayısıyla düzenleme yeni yapılmış ev alacak olan herkesin peşinat konusunda elini rahatlatacak.

AZ ENERJİ HARCAYAN

Bu noktada ince bir ayrıntı söz konusu. Eğer konut Enerji Kimlik Belgesi’ne sahipse ve enerji performansı ‘A sınıfı’ysa (iyi yalıtım yapılmışsa) kredi konutun değerinin yüzde 90’ına kadar çıkabilecek. Enerji performansı B sınıfı olan konutlarda ise kredi limiti yüzde 85’e çıkacak. Kısacası daha az enerji harcayan evlerde daha çok kredi kullanmak mümkün olacak.

 

Enerji Kimlik Belgesi

 

EKB TALEP FORMU