BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ENERJİ KİMLİK BELGESİ
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

Siirt Enerji Kimlik Belgesi

Cumhuriyet döneminde il olma özelliğine kavuşan Siirt, cumhuriyet tarihinde sürekli olarak genişlemiştir. Özellikle cevre illerin ilçelerinin bir süreliğine Siirt e bağlanması ile iyice genişlemiştir. En sonunda bugünkü halini almıştır. Zaman içerisinde yukarı Mezopotamya ile kültür alışveriş yapmıştır. Birçok medeniyete ev sahibi yapan Siirt Selçukların ve Osmanlıların egemenliğinde uzun bir süre kalmıştır. Özellikle de son zamanlarda şehirleşme adına önemli adımların atılması şehri daha da geliştirmiş ve enerjiye duyulan ihtiyaç miktarını yukarıya çıkartmıştır. Buna bağlı olarak ta sanayileşme gelişmiş ve her konuda enerjiye duyulan ihtiyaç artmıştır. Bununla birlikte de enerji kimlik belgesi almaya zorunlu illerden biri haline gelmiştir. Enerji verimliliğinin yanı sıra Siirt enerji kimlik belgesi sayesinde sera gibi zararlı gazlardan etkilenme oranları ve bu konuda gerekli tedbirler de ortaya çıkmaktadır ve bu konuda gerekli tedbirler alınmaktadır. Siirt enerji kimlik belgesi ile ısıtma ya da soğutma bakımından verimlilik tespiti yapılmaktadır. Oluşturulan yönetmelikler ile bireyler rahat bir şekilde enerji tasarrufu sağlamaktadır

Siirt Enerji Kimlik belgesi

EKB nedir?

Enerji kimlik belgesi, yapıların belirli bir süre içerisinde ne kadar enerji harcadığını belirleyen ve bu binanın enerji harcama acısından türünün ne olduğunu belirleyen evrakların toplamıdır. Bu belgeyi alabilmek için öncelikle binalara ısı yalıtım sistemleri yaptırmak gerekmektedir.

Isı Yalıtım Sistemi Nedir?

Isı yalıtım sistemi, binaların sıcak havada aşırı derece sıcaklaşmasını önleyen ve aynı şekilde kılında aşırı şekilde soğumasını önleyen bir sistemdir. Bu yöntemle enerji tasarrufunun yapılması amaçlanmaktadır.

EKB almak zorunlu mudur?

2011 yılında çıkarılan konunlar sonucunda Siirt e bu belgenin alınması zorunlu kılındı. Bu belgeyi almayan binalara ceza uygulanacağı belirtildi. Eski binaların 2017 yılına kadar bu sistemi yapması kanunla belirtildi. Yeni binalarında bu sistemle birlikte yapılması kanunla kesinleştirildi.

EKB hangi binalar almalıdır?

Sanayi alanlarında üretim faaliyetleri yürütülen binalar

 Planlanan kullanım süresi iki yıldan az olan binalar

Toplam kullanım alanı 50 m2 ’nin altında olan binalar

 Seralar, Atölyeler, Münferit olarak inşa edilen ve ısıtılmasına

Soğutulmasına gerek duyulmayan depo, ardiye, ahır, ağıl gibi binalar

 Mücavir alan dışında kalan ve toplam inşaat alanı 1.000 m2’den az olan binalar.

Yukarıda belirtilen bina dışındaki tüm yapıların alması zorunlu hale getirilmiştir.

Siirt’te Bu Sistemi Kullanan Var Mı?

Şu anda Siirt’te toplam 285 proje vardır. EKB alan 264 konut bulunmaktadır.257 apartman projesi ve 238 EKB alan aparman vardır. 5 hastane 5 tane ofis proje kapsamındadır. 9 tane eğitim binası proje alanı içerisindedir.2017’nin yaklaşması sonucunda bu sayının daha da artacağı bilinmektedir.

Fiyatlandırma Nasıl Olur?

Fiyatlandırmaya gelecek olursak; enerjinin kullanıldığı alanın genişliği, binanın türü gibi özellikler temel faktördür. Binanın özelliği, yaşı, büyüklüğü gibi etmenler hesaplamaya dâhil olmakta ve fiyat belirlenmektedir.

EKB Nereden Alınır?

Enerji bakanlığının onayını almış bünyesinde bu alana uygun mühendis bulunduran şirketler tarafında binanıza izolasyon döşenmesi sonucunda uygun görülmesi durumunda verilmektedir.

Geçerlilik Süreci Ne Kadardır?

Geçerlilik süreci 10 yıl olmaktadır.10 yıl sonra tekrardan yenilenmesi gerekmektedir. EKB bir nüshası şirkette bir nüshası da bina girişine asılmak durumunda olmaktadır.

Şirketimiz zamanın da az kalması sebebi ile bu alanda yoğun bir çalışma içerisinde girmiştir. Sizlerden gelecek telefon sonucunda sizlerinde hizmetini yapacaktır. Sizlere bir telefon kadar yakın olan şirketimiz sizlerin aramasını beklemektedir.

Siirt Enerji Kimlik belgesi

Siirt beptr.bep.gov.tr'nin güncel verilerine göre 11.09.2015 tarihine kadar yapılan enerji kimlik belgesi 266 adet ve proje sayısı 288 adet yapılmıştır. Bunlardan, 4 adet enerji kimlik belgesi müstakil konut, 239 adet enerji kimlik belgesi apartman, 0 adet enerji kimlik belgesi rezidans, 6 adet enerji kimlik belgesi ofis,  5 adet enerji kimlik belgesi hastahane,  8 adet enerji kimlik belgesi eğitim kurumları, 1 adet enerji kimlik belgesi otel ve 3 adet enerji kimlik belgesi avm olmak üzere enerji kimlik belgesi oluşturulmuştur. 

İletişim Bilgilerimiz

EKBPROJE.COM
TÜRKİYE
0544 304 1216
info@ekbproje.com

Bayi ve şubelerimiz için tıklayın.

EKB TALEP FORMU