BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ENERJİ KİMLİK BELGESİ
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

Kars enerji kimlik belgesi

Kars, Doğu Anadolu Bölgesi'nin kuzeydoğusunda yer alan il. İdari merkezi aynı adlı Kars şehridir. Kars ilinin 7 ilçesi, 10 belediyesi ve 384 köyü vardır. Yüz ölçümü 9.442 km²'dir. Kars ilinin toplam nüfusu adrese dayalı nüfus kayıt sistemi veri tabanına göre   300.874  kişidir. İl ülkemizin başlıca kış turizm merkezinden birisidir. İnşaat sektörünü geliştirmek ve rekabet gücünü artırmak için, vergi yükü düşürüldü, yeni finansal araçlar yürürlüğe konuldu ve yüksek enerji maliyetleri düştü. Bunun sayesinde Kars da inşaat sektörü hızla gelişti.

Kars Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu 2011 yılında çıkarılan bir yasa ile ortaya çıkmıştır.  Bu tarihten itibaren binalar ek yapı yapmak isteyenler ya da farklı şekilde bina genişletmek isteyenler Kars enerji kimlik belgesi almak zorunda kalmıştır

Enerji Kimlik belgesi nedir?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine göre  1 Ocak 2011'tarihi itibari ile 50 m² üzeri inşaat alanına sahip tüm binalarda Enerji Kimlik Belgesi çıkarılması zorunlu hale gelmiştir. Enerji Kimlik Belgesinin çıkartılmaması da yeni pek çok yaptırım ve maddi külfeti beraberinde getirerek, ısı yalıtımını zorunlu hale getirmiştir. Şöyle ki: 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu Madde 7 F/1/d Enerji Kimlik Belgesini zorunluluk haline getirip, uygulamaya ilişkin usul ve esasları Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine bırakmıştır.

Kars Enerji Kimlik belgesi

Enerji Kimlik Belgesi, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı, enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgilerini içeren bir belgedir. Böylelikle verildiği binanın Enerji Performansını göstermektedir. Enerji Kimlik Belgesine göre tüm binalar A ve G harfleri aralığında bir Enerji Sınıfı alır. A verimli bina, G ise verimsiz bina anlamına gelmektedir. Olması gereken yapı ve yalıtım standartlarını tam olarak sağlayan bir bina ise  C enerji sınıfını alacaktır.

1 Ocak 2011 tarihiyle birlikte Türkiye'de yeni yapılan binalarda yapı kullanım izinlerinin alınabilmesi için Enerji Kimlik Belgesi'ni çıkartmak zorunlu hale getirilmiştir. Yeni yapılan binalara Enerji kimlik Belgesi düzenlenebilmesi için binanın Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre sahip olması gereken yapı ve yalıtım standartlarını karşılayabilecek şekilde inşa edilmiş olması gerekmektedir. Mevcut binalar ise 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorunda. Sonuç olarak 2017 yılı itibari ile enerji kimlik belgesi olmayan binaların alım - satım ve kiralamaları yapılamayacak üstelik daha yüksek vergiler ödemek zorunda kalacaklardır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için mevcut yalıtımsız binalarımıza ısı yalıtımı yaptırmak artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

Kars'da enerji kimlik belgesini nasıl almalı?

Her ilde olduğu gibi Kars’da da enerji kimlik belgesi alınması yasa ile zorunlu kılınmıştır.  EKBproje olarak size enerji kimlik belgenizi almanızda yardımcı oluyoruz. Bir telefonunuz ile adresinize geliyor enerji kimlik belgesi uzmanlarımız ile binanız için gerekli ölçümleri yapıyoruz.  Firmamız enerji kimlik belgenizi en kısa sürede hazırlıyor ve adresinize kadar gönderiyor. En iyi ekibe sahip olduğumuzdan dolayı size de en iyi hizmeti vermeyi amaçlıyoruz.

Kars Enerji Kimlik belgesi

Kars beptr.bep.gov.tr'nin güncel verilerine göre 08.09.2015 tarihine kadar yapılan enerji kimlik belgesi 541 adet ve proje sayısı 617 adet yapılmıştır. Bunlardan, 32 adet enerji kimlik belgesi müstakil konut, 480 adet enerji kimlik belgesi apartman, 0 adet enerji kimlik belgesi rezidans, 13 adet enerji kimlik belgesi ofis,  0 adet enerji kimlik belgesi hastahane,  3 adet enerji kimlik belgesi eğitim kurumları, 13 adet enerji kimlik belgesi otel ve 0 adet enerji kimlik belgesi avm olmak üzere enerji kimlik belgesi oluşturulmuştur. 

Sizler de yapınıza ait enerji kimlik belgesi fiyatı almak için www.ekbproje.com 'u ziyaret ediniz. 

Şube ve Bayilerimiz

Kars Şubesi
BEDRİ BARAN BAYHAN
At Heykeli Karşısı Atatürk caddesi no:185 Asm iş merkezi dükkan 14 Merkez/Kars
08503041216
info@ekbproje.com

EKB TALEP FORMU