BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ENERJİ KİMLİK BELGESİ
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

Sivas Enerji Kimlik Belgesi

Sivas kurulduğu tarihten itibaren önemli yerleşim yerlerinden olmaktadır. Özelliklede ipek yolunun buradan geçmesi şehri bir hayli önemli yapmaktadır. Bundan dolayı tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Bizans, Sasani, Selçuklu ve Osmanlı gibi devletlerin egemenliği altında yaşamış olan şehir kültürel alanda bünyesinde birçok eser barındırmaktadır. Bu yönüyle Sivas kültürel anlamda önemli bir şehirdir.

Nüfusun her geçen gün artması da şehrin genişlemesine ve yeni iktisat alanlarının açılmasına sebebiyet vermektedir. Bu doğrultuda da yeni iş yerleri ve yeni binalar yapılması zorunlu olmaktadır. Nüfusun  %50 si genç olması da yeni iş sahasının açılmasını zorunlu kılmaktadır. Tüm bunların doğurduğu diğer bir etken ise enerji kullanım miktarının artmasıdır. Şehirleşmenin artması ve kullanılan enerjinin yükselmesi sonucunda Sivas ilimizde havaya karışan CO2 gaz miktarı da artmıştır. Bundan ötürü 2011 yılında çıkarılan konun gereği Sivas ilimiz de de artık enerji kimlik belgesi alınması zorunluluğu getirilmiştir.

Sivas Enerji Kimlik belgesi

EKB nedir?

Enerji kimlik belgesi bir yapının belirli bir süre zarfında ne kadar enerji harcadığını saptayan sistemlerin oluşturduğu belgeler topluluğudur. Bu belge gerekli çalışmalar yapılarak bina sahiplerine verilmektedir. Çıkarılan konun sonucunda artık eski binalarda zorunlu hale getirilmiş ve yeni binalarda da proje kapsamına dâhil edilmiştir. bu belgeyi almak isteyenlerin en az 50 metre kare üzerinde bir yapıya sahip olması gerekmektedir.  Tarım alanları, sanayi alanları, ahır ya da ağıl gibi alanlar yani ısıtmaya ya da soğutmaya ihtiyacı olmayan alanlar için belge gerekli değildir.

EKB almak için neler yapılmalıdır?

Bu belgeyi alabilmek için öncelikle bayındırlık ve iskân bakanlığının yetki verdiği firmamızı aramanız gerekmektedir. Firmamız aradığınız zaman adresinize gelerek binanızı ölçecek ve binanın yapısı, kullanılan malzemenin çeşitli ve projesine göre sizlere bir fiyat verecektir.

EKB kimler neden almak zorundadır?

Enerji kimlik belgesini en az bir yıl kullanılacak binalar içindir. Yine özellikle eski binaların bu belgeyi alması gerekmektedir. Enerji kullanılan alanın 1000 m2 olduğu alanlarda alınması zorunludur.

Bu uygulamanın yapılmasının amacı ise; enerji israfını önlemek ve havanın kirlenmesini azaltmaktır. Havaya bırakılan CO2 miktarının azalmasını sağlamaktır.

Bu belge 10 yıl geçerli olup bu tarihten sonra tekrardan yaptırılması gerekmektedir.

Sivas’ta EKB alan var mıdır?

Vardır. Verilere göre konuşacak olursak;

Şu anda 1331 proje bulunmaktadır. EKB alan yapıların sayısı 1168 şeklindedir. Bunlardan 48 proje müstakil evlerindir. Müstakil evlerin EKB alanların sayısı ise 41 dir. Apartman projelerinin sayısı 1224 EKB alan apartmanların sayısı 1080 şeklindedir. 22 ofis projesi ve 21 eğitim yapılarının projesi şu anda mevcuttur.  EKB alan ofis sayısı 21 iken eğitim yapılarının almış olduğu EKB sayısı 17 dir.

Yapılan izolasyonun faydaları nelerdir?

İzolasyonlar sayesinde artık binalar kışın aşırı soğuk olmayacak ve yazında aşırı sıcak olmayacaktır. Yine sıcak su elektrik gideri azalacak ve hem kullanıcının daha az fatura ödemesi sağlanacak hem de ülkenin enerji alanında kullanım tasarrufu sağlanacaktır. Bu yöntemle artık Temiz hava sahasının giderek daralması önlenecektir.

 Firmamıza edeceğiniz bir telefon sonucunda sizlerin adresinize gelerek binanızın EKB için gerekli olan çalışmasını yapıyoruz ve sizlere bu belgeyi veriyoruz. Yapmanız gereken tek şey çağrı merkezimize bir telefon etmenizdir. www.ekbproje.com dan bilgi edinebilirsiniz.

Sivas Enerji Kimlik belgesi

Sivas beptr.bep.gov.tr'nin güncel verilerine göre 11.09.2015 tarihine kadar yapılan enerji kimlik belgesi 1205 adet ve proje sayısı 1366 adet yapılmıştır. Bunlardan, 41 adet enerji kimlik belgesi müstakil konut, 1117 adet enerji kimlik belgesi apartman, 0 adet enerji kimlik belgesi rezidans, 21 adet enerji kimlik belgesi ofis,  1 adet enerji kimlik belgesi hastahane,  17 adet enerji kimlik belgesi eğitim kurumları, 5 adet enerji kimlik belgesi otel ve 3 adet enerji kimlik belgesi avm olmak üzere enerji kimlik belgesi oluşturulmuştur. 

İletişim Bilgilerimiz

EKBPROJE.COM
TÜRKİYE
0544 304 1216
info@ekbproje.com

Bayi ve şubelerimiz için tıklayın.

EKB TALEP FORMU