BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ENERJİ KİMLİK BELGESİ
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

Topraklama Ölçümleri

Toprak direnci, toprağın elektrik akımını geçirme sırasında gösterdiği tepkidir. Topraklama ölçümleri, toprak direnç test cihazı kullanılarak büyük bir hassasiyet ile yapılmalıdır.  Yeryüzünde topraktan daha bol hiçbir şey yoktur. Çok işlevsel olan toprak, bazen bir bina temeli; bazen besin üreten bir organizma görevindedir. Bizi ilgilendiren yönü ise iletkenlik ve direnç yönüdür.

Toprak direnci, toprağın elektrik akımı geçirmesi sırasında gösterdiği tepkidir. Toprak, bakır gibi diğer iletkenlere nazaran daha zayıftır. Fakat akım için yeterli alan var ise direnç düşük olur ve toprak iyi bir iletken haline gelir. Bu sebeple iletkenler ile toprak arasında olması gereken direnç söz konusudur. Ancak bu hesaplamalar ışığında tesisat gerçekleşebilir.

Toprağın Özdirenci

Özgül direnç de denen toprağın özdirenci 1 metrekare toprağın direnci şeklinde ifade edilir. Değeri, toprağın yapısı ve içerisinde bulundurduğu su oranına bağlıdır. Yani, bir elektrotun toprağa geçiş direnci; toprağın özdirencine bağlıdır. Toprak megeri ile her iletkenin toprağa karşı yalıtımı, izolasyon megeri ile de iletkenlerin birbirine karşı yalıtımı ölçülür. Kısaca ifade etmek gerekirse tüm yalıtım dirençlerini ölçen cihazlar özel olarak üretilen birer portatif ohm metrelerdir.

Toprak Direncini Etkileyen Faktörler

  • Bitkisel bir takım yapılar ya da diğer elektrikli tesisler boyutu genişletebilmektedir. Bu tür faktörler için farklı topraklama elektrotlarına ihtiyaç duyulur.
  • Tesise daha hassas bilgisayar kontrollü donanımlar eklemek gibi durumlar elektriksel gürültüyü arttırır. Eski donanımların, yeni donanımlara uyumsuzluk göstermesi durumunda bu elektriksel gürültüye neden olabilir.
  • Metal olmayan borular ve kanalların yerin altına döşenmesi gibi sistemler düşük toprak direnci açısından güvenliği tehdit eder.
  • Toprağın direncini etkileyen bir diğer önemli faktör ise toprağın nemlilik oranıdır.

Toprak Direnci Ölçümü Nasıl Yapılır?

Bunun en yaygın yöntemi, iki kazıklı ölçüm şeklidir. C ve P elektrotları toprağa derinlemesine çakılır. Fakat bu elektrotlar arasındaki mesafenin 5-10 m olması gerekmektedir. Ardından topraklama barasına yeşil kablo bağlanır. Bara mutlaka ayrılmalıdır. Sarı kablo P, kırmızı kablo C elektrotlarına bağlanır. Bu adımda elektrotların çakıldığı toprağın nemli olması işi kolaylaştırır. Toprağın nemliliği kazıkların kolay çakılmasını ve toprak direncinin daha düşük çıkmasına yardımcı olur. Eğer toprak kuruysa harici olarak su dökülerek nemlendirme sağlanabilir. Toprağın direnci ne kadar düşük ise yapılan topraklamanın direnci de o kadar düşük olacaktır. Bir diğer ölçüm yöntemi de Wenner metodudur. 4 kazık kullanılarak ölçüm gerçekleştirilir. Kazıklar eşit uzaklıkta çakılır ve ölçüm yapılır.

Toprak Megeri ile Hassas Ölçüm

Hassas ölçüm mantığı, kullanılan milimetrelerdeki hassaslık ayarıyla birebir benzerlik gösteren bir durumdur. Cihazdaki anahtar 2000 ohm pozisyonuna getirilmelidir. Ardından test sırasında LED'ler aktif hale gelir. Eğer toprak direnci düşük ise anahtar 200 ohm ya da 20 ohm kademesine getirilir. Görünen değer topraklanmış ekipmanın toprak direncidir.

Kalibrasyon belgesine sahip meger cihazımızla topraklama ölçümü yapılır. Topraklama ölçümü için 0553 235 7175 nolu telefon numarayı arayabilirsiniz.

İzmir Topraklama ölçümü yapılır.

Manisa Topraklama ölçümü yapılır.

Diyarbakır Topraklama ölçümü yapılır.

Batman Topraklama ölçümü yapılır.

Bingöl Topraklama ölçümü yapılır.

Elazığ Topraklama ölçümü yapılır.

Kayseri Topraklama ölçümü yapılır.

Denizli Topraklama ölçümü yapılır.

Kocaeli Topraklama ölçümü yapılır.

www.ekbproje.com

Hızlı ve güvenilir bir şekilde ENERJİ KİMLİK BELGENİZİ bir gün içerisinde teslim alabilirsiniz.

İster kapıda ödeme fırsatı isterseniz Havale veya Eft ile ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

EKBPROJE.COM - MY PROFESYONEL ENERJİ LTD. ŞTİ.

EKB TALEP FORMU