BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ENERJİ KİMLİK BELGESİ
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

Enerji Kimlik Belgesi Gereklimidir

Enerji Kimlik Belgesi Gereklimidir

Enerji Kimlik Belgesi zorunlu mudur?

Enerji kimlik belgesi, binalardaki enerji kaynaklarının daha verimli bir şekilde kullanılması ve böylece enerjiden tasarruf edilmesi amacıyla verilen bir belgedir. Enerji kimlik belgesi Enerji Bakanlığı'nın yaptığı düzenlemelerden sonra zorunlu hale getirilmiştir. Enerji kimlik belgesi binaların enerji kaynaklarına ve kullanımlarına göre farklı sınıflandırmalarda veriliyor. Tüm binalar A harfinden G harfine kadar olan enerji sınıflandırmasına göre enerji kimlik belgelerini alıyorlar. Bu sınıflandırmaya göre A harfi n yüksek, en verimli enerji sınıfını ifade ediyor, G harfi ise en düşük enerji sınıfını ifade ediyor. Peki, enerji kimlik belgesi zorunlu mudur?

Enerji kimlik belgesi hakkında sıkça sorulan sorulardan bir tanesi enerji kimlik belgesi zorunlu mudur sorusudur. Enerji Bakanlığı bu konuda yapılara belirli bir süre tanımıştır. Buna göre 01.01.2011 tarihinden önce yapılan binaların tamamı en geç 03.05.2017 tarihine kadar ilgili kurumlara başvurarak Enerji kimlik belgelerini almakla mükelleftir. Bu tarihten daha sonra yapılan binalarda da aynı durum geçerlidir. Üstelik belirtilen tarihten sonra enerji kimlik belgesini almayan hiç bir binaya iskân ruhsatı da verilmiyor. Bu nedenle enerji kimlik belgesi zorunlu mudur sorusuna genel olarak evet cevabını verebiliriz.

Hangi Binalarda Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu Değildir?

Enerji kimlik belgesi zorunlu mudur sorusuna yukarıda da belirttiğimiz gibi cevap olarak evet zorunludur cevabını veriyoruz. Ancak bazı binalar bu kapsam dışında kalır ve enerji kimlik belgesi alma zorunlulukları bulunmaz. Bu binalar arasında yapımında planlanan kullanım süresi iki yıl ve daha altında olan binalar yer alıyor. Yani herhangi bir amaçla bir bina inşa ediliyorsa ve planlamaya göre sadece iki yıl binadan yararlanılacaksa bu türdeki binaların enerji kimlik belgesi almalarına gerek yoktur. Kanunen bu konuda herhangi bir zorunluluk da yoktur.

Ayrıca 50 metrekare ve daha düşük kapasitedeki binalar için de aynı şey geçerlidir. 50 metrekare altındaki yapılar için de enerji kimlik belgesi zorunluluğu bulunmuyor. Bunun dışında bina içerisinde herhangi bir ısıtma ve soğutma sistemi olmayan türdeki ahır, depo ve cephanelik gibi alanlarda da enerji kimlik belgesi zorunlu değildir.

 

Binanızın enerji kimlik belgesi fiyatı almak için www.ekbproje.com 'dan online EKB Talep edebilirisiniz. 

www.ekbproje.com ||| ENERJİ KİMLİK BELGESİ

EKB TALEP FORMU