BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ENERJİ KİMLİK BELGESİ
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

Bina enerji kimlik belgesi bütün daireler için geçerli mi ?

Bina enerji kimlik belgesi bütün daireler için geçerli mi ?

Bina enerji kimlik belgesi bütün daireler için geçerli mi ?

Enerji kimlik belgesi 5 Aralık 2008 tarihinde yapılan düzenleme ile binalardaki enerji kaynaklarının daha verimli ve daha etkin bir şekilde kullanılması için verilmeye başlanmıştır. Bu konuda yetkili olan kurumlar ve kişiler tarafından verilen enerji kimlik belgeleriyle ilgili birçok kişinin aklında çeşitli sorular oluşmaya başlamıştır. Bu sorulardan bir tanesi de bina enerji kimlik belgesi bütün daireler için geçerli mi sorusudur. Öncelikli olarak enerji kimlik belgesinin 01.01.2011 tarihinden daha önce yapı ruhsatı almış tüm binalar için geçerli olduğunu söyleyelim. Bu şekilde olan binaların tamamının en geç 03.05.2017 tarihine kadar ilgili kurumlara başvurarak bina enerji kimlik belgelerini almaları gerekir. Bina enerji kimlik belgesi bütün daireler için geçerli mi sorusunun cevabı için bu şekilde bilgi verebiliriz. Şimdi bu belgeyi daha yakından inceleyelim.   Enerji Kimlik Belgesi son yıllarda çıkan kanunlar ile ti binalar için zorunlu bir hal almıştır.  Enerji Kimlik Belgesi alması gereken binalar için bor takım özellikler belirlenmiştir.

 Bina enerji kimlik belgesi bütün daireler için geçerli mi sorusunda önemli olan diğer konu ise 01.01.2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı almak isteyen, yani iskan almak isteyen binalardır. Bu özelliklerdeki binaların da mutlaka ilgili kurumlardan enerji kimlik belgelerini almaları gerekiyor. Yapılan düzenlemelerden sonra bu tarihten sonra yapılan binalar için enerji kimlik belgesi alınmamış olması o bina için iskan çıkarılamamasına neden olur. Günümüzde inşaatına başlanmış tüm binaların iskan başvurusundan önce mutlaka bina enerji kimlik belgelerinin alınmış olması gerekiyor. Bina enerji kimlik belgesi bütün daireler için geçerli mi sorusu için bu nedenle evet cevabını verebiliriz.

 Enerji Kimlik Belgesinin Onaylanıp Onaylanmadığı Nasıl Anlaşılır?

 Binalar için alınması gereken enerji kimlik belgelerinin hangi aşamada onaylandığı ve kontrolünün nasıl sağlandığı da akıllara takılan sorulardan bir tanesidir. Enerji kimlik belgesi sorgulama işlemleri için öncelikli olarak ilgili başvuruların yapılması ve enerji kimlik belgesinin alınması gerekir. Sonrasında alınan belgelerin geçerli olması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ilgili belgeleri onaylamış olması gerekir. Bakanlık enerji kimlik belgelerini onayladıktan sonra resmi olarak işlemler tamamlanmış olur. Bakanlıktan onay alınıp alınmadığı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın internet sitesi üzerinden enerji kimlik belge numarası girilerek online bir şekilde yapılabiliyor.

 

Binanızın enerji kimlik belgesi fiyatı almak için www.ekbproje.com 'dan online EKB Talep edebilirisiniz. 

www.ekbproje.com ||| ENERJİ KİMLİK BELGESİ

EKB TALEP FORMU