BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ENERJİ KİMLİK BELGESİ
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

2017 Yaklaştı, EKB belgesi olmayan Binalar Yandı!

2017 Yaklaştı, EKB belgesi olmayan Binalar Yandı!

Türkiye Binaları Bir Yıl İçinde EKB Eksiğini Tamamlamak Zorunda

2017 Yılına yaklaşırken emlak, inaat ve bina yöneticileri tarafından artık Enerji Kimlik Belgesi (EKB Belgesi) nedir? Ne işe Yarar? ve EKB Belgesi nereden alabilirim? gibi soruları sıkça konuşanlar arasındadır. Artık Mart 2016 ayı itibariyle Bina yöneticileri Enerji kimlik belgesi almak için arayış içine girdiler. Enerji Kimlik Belgesi hizmeti Türkiye geneli veren https://www.ekbproje.com/ kurucusu ve My Profesyonel Enerji şirketin sahibi Yusuf ÇELEBİ Enerji performansı yasası hakkında konuştuk.  Enerji Kimlik Belgesi alan binalarda ısı yalıtımı mutlaka olmalıdır bu bina ile enerji kimlik belgesi olmayan binalar karşılaştırıldığında ısı yalıtımı ilan binalar daha fazla ısınmakla birlikte binalara daha az doğalgaz faturası gelmektedir.

EKB Uzmanı ve ekbproje.com site kurucusu ÇELEBİ, "Şuan Türkiye geneli EKB Belgesini alan bina sayısı sadece 350.000 adettir. Türkiye konut ortalaması hesabına göre %5'lik bir kısmı oluşmaktadır. Bu durum mevcut binalrın zorunlu hale gelmeden hemen bina sahipleri ve yöneticileri Enerji Kimlik belgesi yetkili bir evd şirketleri tarafından düzenlemelidir. Aksi takdirde mayıs 2017 itibariyle binanı satmak istediğinde veya herhangi bir iişlem yapmak istediğinde büyük bir sorunla karşı karşıya gelmiş olacaktır" diye uyarılarda bulundu. 

EkbProje.com site kurucusu ve EKB Uzmanı Yusuf ÇELEBİ, mevcut yapıların ocak 2020 yılına kadar Enerji kimlik belgesi (EKB) almasının zorunlu olduğunu ifade ederek, "Neredeyse bütün binanın 13 ay gibi kısa bir süre içinde EKB eksiğini tamamlaması gerekiyor.  2020 yılına yaklaşırken EKB alımlarının çok sayıda aratacağı ve bunun için yetkili şirketlerin zaman açısında yetiştirmeme sıkıntısı olabilir" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın verilerine göre, 2015 yılı sonu itibariyle 329 bin 62 adet yeni binanın EKB aldığını, yeni binalarda Çelebi, Türkiye'deki milyonlarca binadan yalnızca 22.000 adedinde enerji kimlik belgesi sahibi olduğunu açıkladı.

istanbul enerji kimlik belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatı Nasıl Alırım?

EKB Fiyatı almak için ekbproje.com site kurucusu Çelebi,  https://www.ekbproje.com/sayfa/ekb-talep.html formu doldurarak yada info@ekbproje.com a mail atmaları yeterli olacaktır. Yapınızla ilgili bilgileri girdikten sonra ekb uzmanlarımız tarafından dönüş sağlayacağını belirtti.

İskan İzni İçin EKB Şart 

EKB'ye ilişkin düzenleme tüm kamu ve özel binalarını da kapsayacak. Mevzuata göre EKB, yapı kullanma izin belgesi alınması esnasında ilgili kuruma verilecek. Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmeyen binalara ilgili ruhsat veren kurum, yapı kullanma izin belgesi yada iskan izni verilmeyecek.

EKB İçin Mantolama Zorunlu Değildir
Enerji kimlik belgesi düzenlemek için Mantolama zorunlu olmadığını ifade eden ekbproje.com kurucusu ÇELEBİ, "2011 yılından önceki yapı ruhsatı almış binaların enerji kimlik belgesi çıkartmak için mantolama yaptırmak zorunda değildir. EKB belgesi binanın enerji performansı sınıfı belirlemektedir. Enerji sınıfı G'nin altına çıkarsa bina ile ilgili iyileştirmeye gidilir. Bu iyileştirme için de en kapsamlısı Mantola yapmaktır. Tavsiyemiz binanızla ilgili önce Enerji kimlik belgesi alın gerekli ise mantolama yaptırırsınız. İsteyenler enerji tasarrufu açısından  Mantola yapabilir" diye ifade etti. 

enerji kimlik belgesi (ekb)

EKB TALEP FORMU